San Francisco merkezli oyun devi Zynga, yine San Francisco’lu bir başka şirket olan Echtra Games’i satın aldığını duyurdu.

Temelleri 13 yıl önce San Francisco’da atılan Zynga, Facebook’taki FarmVille oyunuyla adını duyurmuştu. Altı hafta içinde günlük 10 milyon kullanıcıya ulaşan FarmVille, aslında MyMiniLife tarafından geliştirilip Facebook’ta yayınlanmış, ardından Haziran 2009’da Zynga tarafından satın alınmış ve zamanının unutulmaz oyunları arasında yer almıştı.

CityVille gibi oyunlarla başarılarına başarı katan Zynga, 2011’de halka arz edilmiş ve 16 Aralık 2011’de NASDAQ’da işlem görmeye başlamıştı.

Alanında başarılı gördüğü şirketleri satın almasıyla sık sık adını duyduğumuz Zynga, 2020 yazında da ülkemizin başarılı şirketlerinden Peak Games’i 1.9 milyar dolara satın aldığını duyurmuştu.

Bugün Zynga satın alımlarına bir yenisini ekleyerek, başarılı aksiyon RPG oyunu Torchlight III’ün arkasındaki geliştirici şirket olan Echtra Games‘i satın aldığını duyurdu.

zynga-echtra-games-torchlight-iii

Torchlight serisindeki daha önceki oyunların da geliştiricisi olan Runic Games’in kurucularından biri olan Max Schaefer tarafından 2016 yılında kurulan Echtra Games, bünyesinde Diablo I, Diablo II ve orijinal Torchlight’tan çalışanlar barındırıyordu.

Yeni sahibi gibi San Francisco merkezli olan Echtra Games, bundan böyle Zynga bünyesinde varlığını sürdürmeye devam edecek.

Satın alım konusunda şu anlık finansal bir bilgi bulunmazken, Zynga’nın mobil platformlardan yalnızca Nintendo Switch’i destekleyen bir oyunun yapımcısını satın alması akıllara Zynga’nın mobil platformların haricinde de büyümeye devam etmeye niyetli olduğunu gösteriyor.