Steam Aktif Kullanıcı Rekoru Bir Kez Daha Kırıldı! Geçtiğimiz günlerde 21 milyon anlık kullanıcı rekoru kıran Steam yeniden bir rekora imza attı. Steam’deki aktif oyuncu sayısı dün 22.678.529’a çıktı. Koronavirüsün herkesi ev karantinasına almasından en çok Steam yararlanıyor gibi gözüküyor.

Koronavirüs tehdidine karşı alınan önlemler gereği evde vakit geçiren kişilerin bilgisayar oyunlarına yöneldiği görülüyor. Bu durum nedeniyle Steam platformunun aktif kullanıcı sayısı beklenenin üstünde bir artış elde etti. Bu hafta neredeyse her gün yeni bir rekora sahip olan Steam, aktif oyuncu sayısında dün tekrardan zirveye taşıdı.

Ayrıca bu rekorlara etkisi olan bir başka detay ise Steam’in her geçen gün oyunculara sunduğu yeni ücretsiz oyunlar oluyor. Oyunculara bir set şeklinde ücretsiz oyun vermeye başlayan Steam’in belki de Epic Games Store’dan etkilenmiş olması söz konusu. Bu hafta ise ücretsiz oyunlar arasında Tomb Raider, Drawful 2 ve Deiland oldu. Bu şekilde anlık kullanıcı rekorları her gün artmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Ayrıca 2020 yılında uzun zamandır oyun dünyasına sunulması beklenen oyunların Steam platformunu tercih etmesi de, platformu rakiplerine karşı bir adım öne taşıyor. Geçtiğimiz hafta çıkan DOOM Eternal oyunu, ilk gününde toplam 104.891 eş zamanlı oyuncuyla dikkatleri üzerine çekti.

Steam aktif kullanıcı rekoruna en büyük katkısı olan oyun hangisi oldu?

Steam platformunun kullanıcı rekoruna imza atmasını sağlayan en büyük oyun Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) oldu. Oyunun ücretsiz olarak oynanması bu etkiye destek veriyor. 1.096.442 eş zamanlı oyuncu sayısıyla kendi rekorunu kıran CS: GO, bu listede de zirvede yerini aldı.

CS: GO oyunundan sonra Steam platformunda en çok oynanan oyun, 717.882 eş zamanlı oyuncu sayısıyla Dota 2 olarak duyuruldu. Dota 2 oyunu, daha önce yaklaşık 1,3 milyon eş zamanlı oyuncu rekoruna ulaşmıştı. Bu da Dota 2’nin yeni bir rekora uzak olduğu anlamına geliyor.