Uzun yıllardır oyun dünyasında yer alan Counter-Strike: Global Offensive oyununun oyuncu sayısı günden güne artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Dota 2 oyununu zirveden indirmeyi başaran oyun yaklaşık 6 aydır Steam platformunun zirvesinde yer alıyor. Bununla birlikte oyuncu sayısı 8 senenin ardından sabit bir şekilde yükselmeye devam ediyor.

2018’in aralık ayında CS:GO’yu bedava yapmaya karar veren Valve, oyuna bir de battle royale modu da eklemişti. Piyasaya ilk sürüldüğü zaman oyuncu sayısında patlama yaşayan efsanevi FPS oyunu, ilerleyen günlerde bu oyuncuların pek çoğunu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmıştı. Öte yandan bir süredir oyuncuların merakla beklendiği yeni operasyon Operation Shattered Web’in tanıtılması ile oyuncu sayısı tekrardan artmaya başladı.

Bu oyuncu sayısının artmasının arkasında tabii ki Steam platformunun kendi yükselişinin de etkisi olduğu düşünülüyor. Platform geçen hafta yükselişe geçerek anlık 19 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşmıştı. Her geçen gün oyuncu sayısını arttıran platform barındırdığı oyunların oyuncu sayısını da arttırıyor.

Valve Counter-Strike: Global Offensive haritalarında da değişiklik yapmıştı

Counter-Strike: Global Offensive’in efsanevi haritalarında ufak değişimler yaşanmıştı. Son CS:GO güncellemesinin içeriklerini paylaşan yapımcılar; Dust 2, Train ve Mirage üzerinde yapılan yeni düzenlemeleri açıkladı. Görünüşe göre en büyük değişim giderek eskiyen Mirage haritası üzerinde oldu.

Mirage haritasının efsanevi Palace girişi artık eskisi kadar güvenli olmayacak. A-Site’a giriş yapılmasını sağlayan bu çıkıştaki iskele artık duvarın koruması altında değil. Yani Teröristler Palace’ın içerisinden AWP ile iskele üstünde duran CT’yi öldürme şansına sahip olabilecek.

Buna ek olarak T tarafından Mid’e giriş yolu da genişletiliyor. Bu da CT’lerin Connector üzerinden daha rahat bir görüş almasını sağlayarak öne geçmelerinde yardımcı olabilecek. Connector’un hemen çıkışına yerleştirilen bir bank ise artık window’a ya da Cat’e boost almadan oyuncuların ulaşmasını sağlayabilir.

Dust 2’de ise B-Site üzerindeki Skybox yukarıya çekiliyor. Bu da hem teröristlerin hem de CT’lerin bölgeyi daha rahat bombalamasına yardımcı olacak. Train’de de benzer bir yol izleyen yapımcı ekip, burada da A-Site’ın Skybox’ını yukarıya çekerek yeni bomba fırlatma açıları oluşmasını sağlamış bulunuyor.

Valve’in bu yeni harita değişimlerinin nasıl geri dönüşler alacağı merakla bekleniyor.