E-ticaret devi Amazon’un oyun stüdyosu tarafından geliştirilen MMORPG New World hakkında bilinenler neler? İşte oyun hakkında temel bilgiler.

New World, Eylül 2016’da Amazon Game Studios tarafından Twitchcon’da Breakaway ve Crucible ile birlikte duyurulan üç oyundan biriydi. Duyurunun üzerinden iki yıl geçmişti ki, Amazon, Breakaway’in gelişim sürecine diğer iki oyun olan Crucible ve New World’e odaklanmak için ara verildiğini duyurdu. Ardından Ekim 2020’de, Crucible’ın da geleceği görülmediği için iptal edilerek tüm odak New World’e verildi.

Normalde 2020’de piyasaya sürülmesi planlanan New World bir erteleme kararıyla önce Mayıs 2021’e, sonrasında da Ağustos 2021’e ertelendi. Şimdilik oyunun Ağustos 2021’de çıkması bekleniyor.

EU bölgesi için alpha sunucularının da 30 Mart 2021’de açılacağını da ekleyelim.

Peki New World hakkında neler biliyoruz?

New World Hakkında Bilinenler

New World, 1600’lerin ortasında Atlantik Okyanusundaki Aeternum Island adlı kurgusal bir diyarda geçiyor.

B2P (buy-to-play) iş modeline sahip olacak oyunda, rakibi World of Warcraft gibi aylık ödeme sistemi bulunmayacak. Oyun yalnızca PC platformu için geliştiriliyor.

Oyuna ilk girişte, oyuncudan coğrafi bir “Bölge” seçmesi istenecek. Bölge seçimi oyuncunun yaşayacağı gecikme oranında etkili olacağından dolayı oyuncuların yaşadığı yere en yakın Bölge seçilmesi önem arz ediyor.

Bölge seçiminin ardından oyun sunucusu olarak bir “Dünya” seçilmesi gerekecek. Dünya seçimi, oyuncuların gerçek dünyadaki arkadaşlarıyla birlikte oynamaları için önem arz eden bir seçim.

amazon-mmorpg-new-world-hakkinda-bilinenler

Bu adımlardan sonra klasik karakter oluşturma adımına geçilecek. Oyun, ister üçüncü isterseniz de birinci şahıs açısından oynanabilecek.

New World’de maksimum seviye sınırı 60 olacak. Beş kişilik gruplar kurulabilen oyunda, üç faction’dan biri seçilebilecek, eşyalar üretilip, yerleşimler üzerinde kontrol kazanılabilecek. Kısacası bir sandbox oyununda aklınıza gelebilecek serbestlikler sunulacak.

Çoğu MMO’da karşımıza çıkan nitelikler New World’de de yer alıyor. Bunlar “Constitution”, “Focus”, “Intelligence”, “Strength” ve “Dexterity”.

Ayrıca New World’de meslekler de yer alacak. Crafting (“Weaponsmithing”, “Armoring”, “Engineering”, “Jewelcrafting”, “Arcana”, “Cooking”, “Furnishing”), Refining (“Smelter”, “Woodworking”, “Leatherworking”, “Weaving”, “Stonecutting”) ve Gathering (“Logging”, “Mining”, “Harvesting”, “Tracking &  Skinning”) olarak üç gruba ayrılan mesleklere ek olarak bir de Camping becerisi olacak.

Oyuncuların kişisel evler satın alabildiği oyunda, bu evler çeşitli şekilde süslenebilecek.

Oyun mekanikleri, görev yaparak PvP savaşı ve görev yapmadan olmak üzere iki farklı seçenek sunuyor. Güvenli bölgelerden ayrılmadan önce oyunculara PvP’ye açık olup olmayacakları sorulacak.

Amazon’un Kendi Oyun Motoru Lumberyard ile Geliştiriliyor

New World, Amazon‘un kendi oyun motoru Amazon Lumberyard ile geliştiriliyor. Amazon Lumberyard, aslında Crytek’in sahip olduğu CryEngine temelli bir oyun motoru. 2015’te Crytek’ten lisanslanan CryEngine’in üzerine geliştirmeler yapılarak ayrı, özel bir motor geliştirildi.

amazon-mmorpg-new-world-hakkinda-bilinenler

Amazon Web Services (AWS) ile entegrasyon bulunan Amazon Lumberyard, geliştiricilerin oyunlarını Amazon’un sunucularında barındırmasına olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra Twitch aracılığıyla canlı yayın imkânı da sunuyor.

New World Ön Satışa Çıktı

Standard Edition, Deluxe Edition ve Steelbook Edition olarak üç farklı biçimde ön satışa sunulan oyunu Amazon üzerinden satın alabilirsiniz.

Amazon üzerinden New World’ü ön sipariş vermek için:

New World Standard Edition ve Deluxe Edition’ı ayrıca Steam üzerinden de ön sipariş verebilirsiniz.