Playstation 5 Özellikleri ile Birlikte Oyun Dünyasına Tanıtıldı! Sony, dün PlayStation 5’in tüm oyun dünyası tarafından merak edilen özelliklerini düzenlediği canlı yayın ile duyurdu.

Yapılan duyuruda ilk anlaşılan detayın, yeni konsolun tam 4K TV desteği, 8 çekirdekli AMD seti, 10.28 teraflop grafik gücü, devrim niteliğindeki 3D ses sistemi, SSD depolamasıyla birlikte PS4 oyunlarıyla da geriye dönük uyumluluk sağlayacağı biliniyor. Gelecek nesil ev konsolunun bu sene sonu itibarıyla satışa çıkması bekleniyor.

Aynı zamanda Sony, daha önce yeni oyun konsolunun 16 GB GDDR6 RAM, 825 GB kapasiteli özelleştirilmiş SSD’ye sahip olacağını ve oyuna başlarken yükleme süresinin çok düşük olacağını da bekleyenlerle paylaşmıştı.

PlayStation 5 ile ilgili uzun zamandır bir bilgi paylaşılmıyordu. Bunun yanı sıra en büyük teknik gelişmelerden biri aslında geçen paylaşılmıştı. Bu gelişme ise konsolun ana sabit disk sürücüsünün yanında SSD depolamaya geçişi sağlayan bir sistemin bulunacağıydı. Sony, yükleme sürelerinin büyük miktarda düşeceğini de açıklamıştı.

PlayStation 5 SSD özellikleri nasıl olacak?

PlayStation Donanım Şefi Mark Cerny, yaptığı açıklama esnasında SSD hedefleriyle ilgili bazı detaylar verdi. PS4’ün 1 GB veriyi yüklemesi 20 saniye sürerken, PS5’in SSD sisteminde hedef bir saniyede 5 GB boyutundaki dosyayı yüklemek olarak paylaşıldı.

Bununla birlikte, PlayStation 5 sadece SSD’ye bağlı olmayacak. USB sabit disk sürücüler ile de desteklenecek. Bu özellik ise geriye dönük PS4 oyunlarında kullanılmak için geliştirildi. Tüm bunlara ek olarak 4K Blu-Ray sürücü de bulunacak ve disk desteği sağlayacak. Ancak yüklenen bu oyunlar da SSD birimine yüklenecek. Özelleştirilmiş SSD, standart NVMe SSD kullanacak. Açıkladığı özelliklerine göre Sony’nin yüksek seviyedeki standartlarını karşılayan bir SSD ihtiyacı uyacak. Bu da demek oluyor ki 5GB/s destekli bir SSD sistemine ihtiyaç olacak.

Şirket yeni donanımın hem 8K oyunlarını destekleyeceğini hem de 120 Hz’de 4K oyun oynama desteği sağlayacağını açıklamıştı. Daha yoğun bir ses deneyimi için 3D audio özelliğinin de eklenmesi bekleniyor.