Pearl Abyss tarafından geliştirilen ve 2021 yılında oyuncularla buluşacak olan Crimson Desert ile ilgili merak edilenler için geliştiricileri ile röportaj yapıldı. Röportaj yapılanlar arasında Crimson Desert’ın Ortak Yapımcıları Hwan Kyoung Jung ve Seong Woo Lee ve Baş Tasarımcısı Hyoseok Chae yer aldı.

crimson-desert-gelistiricileri-ile-roportaj-yapildi

 1. Oyun fragmanı The Game Awards’da yayınlandı. Nasıl bir deneyimdi?

Lee:

 • Gurur duydum ve çekindim. Sıkı çalışmamızın sonuçları nihayet herkese açıklandığında bizim için çok büyük bir gelişme oldu. Crimson Desert logosu sonunda Korece olarak göründüğünde gurur duydum.

Jung:

 • G-Star 2019’da Crimson Desert’i ilk kez ortaya çıkardığımızdan beri TGA aracılığıyla şimdiye kadar geliştirdiğimiz oyun sahnelerini herkese göstermekten gerçekten mutluyum. Bir fırsat varsa, yakın gelecekte ek bilgileri, planlarımızı ve videolarımızı açıklamak istiyorum.

Chae:

 • Fragmanı izlediğimizde herkes heyecanlandı ve insanların TGA sürümünden sonra daha da heyecanlandığını görmekten gurur duyuyorum. Daha çok hazırladığımız sahneler vardı ve bunlardan sadece bir kısmının fragmanda yer almasına pişman olsak da, fragmanın hayranlarımıza öngörmek, heyecanlanmak ve eğlenmek için çok şey verdiğine inanıyorum.

2. Geçen yıl, Crimson Desert’i bir MMORPG olarak tanıttınız. Türü Açık Dünya Aksiyon-Macera olarak değiştirilmesinin bir nedeni var mı?

crimson-desert-gelistiricileri-ile-roportaj-yapildi (2)

Jung:

 • Tür hakkında çok düşündük. Crimson Desert aracılığıyla göstermek istediğimiz şeyleri düşünürken, oyunun bir MMORPG’den beklenen normların ötesinde bir şey sunduğunu göstermek istedik. Oyunculara çok oyunculu bir ortamda istedikleri insanlarla oynama seçeneği sunarken, anlatılar ve senaryolar sunmanın yanı sıra istenen eylemleri ifade etme seçeneği sunmak istedik.
 • Açık bir dünyada ilgi çekici anlatının tadını çıkarabilecek ve isteğe bağlı olarak bir topluluk olarak etkileşim kurabileceğiniz diğer oyuncularla içeriğe katılabileceksiniz.
 1. Crimson Desert’ı geliştirirken en çok nereye odaklandınız?

Jung:

 • Hiçbir şeyi kaçırmak istemedik. Amacımız, Crimson Desert dünyasını macera, keşif, savaş ve hikaye gibi çeşitli içeriklerle doldurmak oldu.
 1. Crimson Desert, Black Desert’tan sonra yeni bir IP. Oyunun hedefleri neler?

Jung:

 • Desert başlığının devamı ile ilgili olumlu yorumların devam etmesini temenni ediyorum. Ayrıca, Crimson Desert’in dünya çapında tanınan ve dünyanın dört bir yanından birçok oyuncuyu çeken bir oyun haline gelmesi harika olurdu.
 1. Kurucu Daeil Kim, Yönetici Yapımcı olarak katılıyor. Crimson Desert’taki rolleri nelerdir?

Jung:

 • Daeil, oyunun ilk planlamasından şimdiye kadar yönetilmesinden sorumluydu. Oyun motoru ve 3D görseller gibi teknik alanlara çok odaklandı. Ayrıca oyunun planlanması ve geliştirilmesinde yer aldı.

Lee:

 • Bu oyun fragmanı durumunda Daeil, ortaya çıkarmak istediği sahneleri dahil edebilmesi için düzenleme sürecine kendisi katıldı.

Chae:

 • Daeil ayrıca seslerle de ilgileniyor. Çok ayrıntı odaklıdır ve duyguları uyandıran sesleri dahil etmeyi sever. Aynı şey oyun içi aksiyon sahneleri için de geçerlidir. Vuruş ve hareketlerin seviyesini derinden önemsiyor.
 1. Savaş sahnelerinde güreş ve Taewondo gibi hareketler görüldü.

Chae:

 • Oyun salonlarında birçok insan güreş oyunları oynamış olmalı. Bu tür oyunlar bize çok fikir verdi ve biz de bol bol araştırma yaptık. Crimson Desert’ta silahları kullanabilir ve savaşlarının tadını çıkarabilirsin. Paralı askerlerle savaşmak amacıyla gerekli özellikleri buna göre geliştirebiliriz.
 • Tekvando vuruşları, gerçek bir Taekwondo milli sporcunun öğrencisi tarafından hareket ettirildi ve güreş hareketleri gerçek bir güreşçiden alındı. Buna dayanarak oyuncular, çıplak elleriyle savaşmayı da içeren çeşitli eylem becerilerini kullanan paralı askerler bulacaklar.

Lee:

crimson-desert-gelistiricileri-ile-roportaj-yapildi

 • Güreş ve Tekvando, genellikle diğer oyunlarda bulunmadığı için Crimson Desert’a özgü özelliklerdir.
 1. Crimson Desert tek ve çok oyunculu nasıl oynanacak ?

Lee:

 • Macduff’ın yolculuğu tek oyunculu olacak. Elbette, diğer oyunculardan yardım alabileceğiniz kısımlar var, ancak bunun büyük kısmı tek oyunculu kısımda geçecek. Bundan sonra, çok oyunculuya geçerseniz, Macduff’ın yolculuğundan sonra gelen bölümü oynayabilirsiniz. Bununla birlikte, tek oyunculu hikayeyi bitirmek zorunda kalmadan oyun sırasında herhangi bir anda tek ve çok oyunculu oyun arasında geçiş yapabilirsiniz. Çok oyunculu modda, kendi hikayenizi oluştururken başkalarıyla iletişim kurabilir ve çok oyunculu modda, istediğiniz zaman başkalarıyla oynayabilirsiniz.
 • Seviyeler, öğeler ve beceriler tek oyunculu ve çok oyunculu oyun arasında paylaşılacaktır.
 1. Paralı asker gelişiminin yönünde herhangi bir değişiklik var mı?

crimson-desert-gelistiricileri-ile-roportaj-yapildi (4)

Jung:

 • Fragmanda görüldüğü gibi, paralı asker birimlerinde ana karakter ve etrafındakilerle oynamanın ilk çerçevesi önemli ölçüde değişmedi. Henüz kesin olarak karar vermediğimiz şey, kullanıcıların paralı asker olarak ne kadar oynayabilecekleri. Daha önce de belirtildiği gibi, Crimson Desert, tipik MMORPG’lerden farklı bir biçimde geliştirilmektedir.
 1. Oyunda bulmacalar ve rünler var gibi görünüyor.

crimson-desert-gelistiricileri-ile-roportaj-yapildi (5)

Lee:

 • Rünler, eski yazıları ve eski efsaneleri sembolize eder. Antik efsanelerle ilgili içerikler sayesinde oyunda oldukça önemli olan efsanevi eşyalar alacaksınız. Dünyayı dolaşmanız ve birçok maceraya atılmanız gerekecek ve eski bilgileri edinmek için farklı gizemleri çözmeniz istenecek. Tanıtım videosunda da görebileceğiniz gibi, becerilerinizin bir parçası olarak belirli eşyalar edinebilir ve elektrik kullanabilirsiniz.

Jung:

 • Oyuncuların açık dünya ortamında yapabilecekleri tek şeyin avlanma ve savaşma olduğunu düşünmüyorum. Oyunda bulunan savaşlar, keşifler ve hikayelerin yanı sıra oyuncuların çeşitli içeriklerin keyfini çıkarabileceği içerikler hazırlıyoruz.
 1. Karakterin direklerden geçerek başka bir boşluğa geçtiği fragmanda yer alan kısmı açıklayabilir misiniz?

Lee:

 • Crimson Desert’ın “Time Dungeon” adlı içeriğinden biridir. Yeni bir zaman alemine girerek, eski bir hikayeyi çözebilirsiniz. Bu bilmeceyi çözerek yeni yetenekler ve eşyalar elde edebilirsiniz.

Jung:

 • Ek olarak, Black Desert’teki kadim insanların hikayesine benzer şekilde, Time Dungeon, Crimson Desert’taki eşsiz mitleri ve dinleri bir araya getiriyor.
 1. Crimson Desert, konsollar söz konusu olduğunda yeni nesil cihazları destekleyecek mi? Ve mevcut cihazlarda da yer alacak mı?

Jung:

 • Yeni nesil konsol cihazlarını desteklemeye hazırlanıyoruz. Amacımız, olabildiğince çok kullanıcının çeşitli platformlarda oynamasına izin veren bir oyun yaratmaktır.
 1. Crimson Desert, Pearl Abyss’in yeni nesil tescilli motoru kullanılarak geliştirildi. Yeni motor oyuna nasıl uygulanır ve bu motoru kullanmanın avantajları nelerdir?

Jung:

 • Oyun motorumuzu kullanmanın avantajı, hızlı bir şekilde geri bildirim alabilmemizdir. İstediğimiz fonksiyonları, ifadeleri ve yönlendirmeleri talep ettiğimiz takdirde bu talepler oyuna uygulanırken anında geri bildirim alabiliriz.
 1. Fragmanda görülen çerçeve sorunu hakkında endişeliyiz.

Jung:

 • Çerçeve düşüşü konusunda dahili olarak endişelenmiyoruz. Uzun bir süre boyunca tescilli motorumuz hakkında kapsamlı bir bilgi birikimi biriktirdik. Sonunda, oyun yayınlanmadan önce optimizasyon yoluyla sorunu yeterince ele alabileceğimize eminiz.

Lee:

 • Sahneleri olduğu gibi gösterdik. Bunun bir tür güvenimiz olduğunu düşünmenizi istiyoruz.
 1. Oyun yayınlandıktan sonra fragmanın kalitesi korunacak mı?

Jung:

 • Pearl Abyss’in oyunları, fragman ve gerçek oyun arasında neredeyse hiç kalite farkı göstermedi.

Lee:

 • Oyuncular, Crimson Desert optimize edildikten sonra kalitenin daha da yüksek olmasını bekleyebilirler.
 1. Oyunun piyasaya sürülmesine sadece bir yıl kaldı. Çıkana kadar odaklanmak istediğiniz herhangi bir bölüm varsa?

Jung:

 • Daha önce de bahsettiğim gibi, amaç geri kalan zamanlarda dünyayı çeşitli içeriklerle doldurmak. Bunu yaparak, oyuncular nereye giderlerse gitsinler kendilerini bekleyen bir macera ve heyecan olduğunu hissedecekler. Dünyayı organik olarak ilginç içeriklerle dolduracağız.

crimson-desert-gelistiricileri-ile-roportaj-yapildi (3)

Chae:

 • Fragmanla ilgili baş döndürücü bir tepki geldi. Oyunun bu kısmında iyileştirmeler yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca Black Desert gibi ekran efektlerini ayarlamak için seçenekler sunmayı planlıyoruz. Pearl Abyss’te eylemler yaratma felsefesi ve vurma seviyesi vardır. Bunları mümkün olduğunca çok kullanıcıyı tatmin edecek şekilde sürekli geliştiriyoruz. Örneğin, oyun içi aksiyonu daha gerçekçi hale getirmeye özen gösteriyoruz. Ayrıca, karakterlerin vurulduğunda hissettikleri acıyı ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.

Lee:

 • Oyunlar, eğlence üzerine odaklanır. Amacımız, kullanıcılarımız için eğlenceli içerik sağlayacak unsurlar bulmaktır.